Featured Content Slider Using jQuery - Web Developer Plus Demos
  • Matt Pascoe and Ryan Alexander have won the two Preliminary A Mains, held at Rushworth Speedway on Saturday night, in the Super Sedan Goldrush.

    The first final would see Pascoe and Peter Nicola start on the front row, with Pascoe getting the early jump, and effectively lead all of the way. Peter Nicola would remain in second for the fifteen lap journey, with the battle for third between Neil Witnish and Brad Wick the main interest in the race, with the third placing changing hands four times, including twice in the last two laps.

    Pascoe cruised to victory though, downing Nicola, with Witnish and Wicks literally crossing the line together (0.047).

    The second Preliminary A Main would see no passing moves after lap four anywhere in the field, with Ryan Alexander opening a commanding lead over the rest of the field.

    Mick Nicola would finish a third of a lap behind Alexander, while Trent Wilson would finish almost four seconds further back in third place.

    More qualifying heats will be held on Sunday night before the A Main to determine this years Goldrush Champion.

    Preliminary A Main 1, 15 Laps: 1. Q1 Matt Pascoe, 2. V2 Peter Nicola, 3. V56 Neil Witnish, 4. V17 Brad Wicks, 5. S22 Paul Blenkiron, 6. V27 Anthony Nicola, 7. S93 Kym Jury (8 laps), 8. V81 Jamie Collins (7), 9. V25 Adam Box (3). Time: No Time, Winning Margin: 4.119, Fastest Lap: 18.597 Q1 Matt Pascoe

    Preliminary A Main 2, 15 Laps: 1. S47 Ryan Alexander, 2. V3 Mick Nicola, 3. Q44 Trent Wilson, 4. V16 Ash Bergmeier, 5. V24 David Mackenzie, 6. V41 Ben Faulkhead, 7. S5 Trevor Ware. Time: 4.50.626, Winning Margin: 5.690, Fastest Lap: 18.902 S47 Ryan Alexander

    File Photo: Courtesy of Angryman Photography
New Page 2

Speedway Net Email

Email Login:
New users sign up
Speedway Net Email
Series Next Event Window

Upcoming Events

    Saturday, March 24, 2018

  • Western Speedway, Hamilton
  • Murray Bridge Speedway
  • Archerfield Speedway
  • Tamworth
  • Valvoline Raceway
  • Friday, March 30, 2018

  • Avalon Raceway
  • Gilgandra District Speedway
  • Mildura Speedway
  • Hi-Tec Oils Speedway Toowoomba
  • Saturday, March 31, 2018

  • SRA Borderline Speedway
  • Archerfield Speedway
  • Kalgoorlie International Speedway
  • Dubbo Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Sunday, April 1, 2018

  • Mildura Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Esperance Motor Raceway
  • Lismore Speedway
  • Premier Speedway - SRA
  • Sungold Stadium Premier Speedway
  • Saturday, April 7, 2018

  • Heartland Raceway (Moama)
  • Carrick Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Perth Motorplex
  • Valvoline Raceway
  • Tolmer Speedway
  • Saturday, April 14, 2018

  • Waikerie
  • Sungold Stadium Premier Speedway
  • Gulf Western & Independent Oils Raceway,
  • Valvoline Raceway