• Jamie Veal created history at Sungold Stadium, Premier Speedway, Warrnambool on Sunday nights claiming a $10,000.00 Bonus for clean sweeping all three nights of the 2019 Geelong Harley Davidson Easter Sprintcar Trail.

    After being made to work hard for the win, especially over the opening two thirds of the race by fellow Warrnambool driver Darren Mollenoyux, veal would eventually lead home Luke Walker and Rusty en-route to also claiming the $10,000 Parr Motorsports Premier
    Speedway Track Premiership for season 2018-19.

    In the Super Rod division an appreciative Easter Sunday Night crowd, saw Shaun Walsh claim the Super Rod Cup despite an amazing drive from veteran racer Ewan McKenzie who finished third just behind Michael Coad.

    The results from all of the on-track action are as follows:

    Geelong Harley Davidson Easter Sprintcar Trail Night 3 and Grand Final of the Parr Motorsports Premier Speedway, Track Premiership as presented by Hire Australia:

    Time Trial Flight One:

    1. V90 Corey McCullagh 10.188; 2. V67 Luke Walker 10.225; 3. T22 Jock Goodyer 10.354; 4. V37 Grant Anderson 10.364 ; 5. V72 Matt Dumesny 10.483; 6. V27 Ross Jarrad 10.513; 7. S2 Craig Vanderstelt 10.549; 8. VA12 Mark Carlin 10.701; 9. V75 Mitchell Smith 10.716; 10. NQ11 Brad Ayers 10.746; 11. V71 Marcus Green 10.910.

    Time Trial Flight Two:

    1. V70 John Vogels 10.337; 2. V98 Peter Doukas 10.365; 3. V8 Bobby Daly 10.386; 4. V5 Marcus Dumesny 10.405; 5. S15 Aidan Hall 10.460; 6. V45 Mike Van Bremen 10.501; 7. NS56 Kris Johnson 10.502; 8. T62 Tate Frost 10.647; 9. V95 Ryan Davis 10.650; 10. N53 Jessie Attard 10.698; 11. V50 Darren Clarke 10.843.

    Time Trial Flight Three:

    1. V35 Jamie Veal 10.156; 2. V40 Rusty Hickman 10.311; 3. V17 Dennis Jones 10.395; 4. S13 Brock Hallett 10.404; 5. S72 Brayden Parr 10.454; 6. V96 Andy Caruana 10.576; 7. T48 Nicholas Penno 10.594; 8. V92 Matthew Reed 10.598; 9. V28 Andrew Hughes 10.617; 10. V12 Kristy Ellis 10.641.

    Time Trial Flight Four:

    1. V52 Darren Mollenoyux 10.266; 2. V38 Jarrod Woolstencroft 10.363; 3. V44 Tim Van Ginneken 10.366; 4. V81 Robbie Paton 10.475; 5. V88 David Murcott 10.522; 6. VA88 Grant Stansfield 10.590; 7. V25 Jack Lee 10.660; 8. V3 Mitchell Gee 10.669; 9. S28 Brett Sullivan 10.695; 10. S27 Daniel Pestka 10.753; 11. VA75 David Donegan.

    Heat One: 1st V90 Corey McCullagh; 2nd V67 Luke Walker; 3rd T22 Jock Goodyer (Race Time 1:48.285).

    Heat Two: 1st V98 Peter Doukas; 2nd V70 John Vogels; 3rd V8 Bobby Daly (Race Time 1:49.672).

    Heat Three: 1st V35 Jamie Veal; 2nd V40 Rusty Hickman; 3rd S72 Brayden Parr (Race Time 1:48.154).
    .
    Heat Four: 1st V52 Darren Mollenoyux; 2nd V44 Tim Van Ginneken; 3rd V88 David Murcott (Race Time: No Time).
    .
    Heat Five: 1st N53 Jessie Attard; 2nd S2 Craig Vanderstelt; 3rd T62 Tate Frost (Race Time: No Time).

    Heat Six: 1st V37 Grant Anderson; 2nd NQ11 Brad Ayers; 3rd VA12 Mark Carlin (Race Time 2:00.224).

    Heat Seven: 1st V40 Rusty Hickman; 2nd V52 Darren Mollenoyux; 3rd V25 Jack Lee (Race Time: No Time).

    Heat Eight: 1st S27 Daniel Pestka; 2nd V35 Jamie Veal; 3rd T48 Nicholas Penno (Race Time: No Time).

    Sprintcar C-Main (Top 4 Transfer to B-Main) 1. V45 Mike Van Bremen; 2. V12 Kristy Ellis; 3. NS56 Kris Johnson; 4. S28 Brett Sullivan; 5. V27 Ross Jarred; 6. V50 Darren Clarke; 7. V71 Marcus Green; 8. VA75 David Donegan.

    Sprintcar B-Main (Top 4 Transfer to A-Main): 1st S27 Daniel Pestka; 2nd S13 Brock Hallett; 3rd V8 Bobby Daly; 4th V25 Jack Lee; 5th V3 Mitchell Gee; 6th S2 Craig Vanderstelt; 7th N53 Jessie Attard; 8th VA12 Mark Carlin; 9th T62 Tate Frost; 10th V12 Kristy Ellis; 11th NQ11 Brad Ayers; 12th T48 Nicholas Penno; 13th V45 Mike Van Bremen; 14th NS56 Kris Johnson; 15th V96 Andy Caruana; 16th S28 Brett Sullivan.

    Sprintcar A-Main (30 laps No Time): 1st V35 Jamie Veal; 2nd V67 Luke Walker; 3rd V40 Rusty Hickman; 4th V44 Tim Van Ginneken; 5th V90 Corey McCullagh; 6th S13 Brock Hallett; 7th V5 Marcus Dumesny; 8th V8 Bobby Daly; 9th S15 Aidan Hall; 10th V17 Dennis Jones; 11th V70 John Vogels (DNF); 12th V98 Peter Doukas (DNF); 13th S27 Daniel Pestka (DNF); 14th V25 Jack Lee (DNF); 15th T22 Jock Goodyer (DNF); 16th V52 Darren Mollenoyux (DNF); 17th V72 Matt Dumesny (DNF); 18th V37 Grant Anderson (DNF).

    (Start Order: 1. V35; 2. V52; 3. V40; 4. V67; 5. V90; 6. V37; 7. V98; 8. V70; 9. T22; 10. V44; 11. V17; 12. V72; 13. V5; 14. S15; 15. S27; 16.S13; 17. V8; 18. V25.

    Lap Leaders: 1-21 V52 Darren Mollenoyux & 22-30 V35 Jamie Veal.

    2019 Geelong Harley Davidson Street 500 – Overall Points:

    Jamie Veal 660; V90 Corey McCullagh 595; V70 John Vogels 580; V40 Rusty Hickman 580; V63 Luke Walker 565; V17 Dennis Jones 490; T22 Jock Goodyer 425; S13 Brock Hallett 400; V45 Mike Van Bremen 370; S27 Daniel Pestka 355.

    Max Dumesny Motorsport Super Rod Easter Trail (Super Rod Cup):

    Heat One: 1st W88 Howard Stansfield; 2nd W5 Paul Verhoeven; 3rd W55 Trevor Perry

    Heat Two: 1st S51 Michael Coad; 2nd S13 Shaun Walsh; 3rd W8 Jamie May.

    Heat Three: 1st S13 Shaun Walsh; 2nd L56 Neville Gange; 3rd W88 Howard Stansfield.

    Heat Four: 1st W8 Jamie May; 2nd AV12 Adrian Rieck; 3rd M41 Jason Kavenagh.

    Super Rod Top 8 Pole Shuffle: -

    AV12 Adrian Reick def W55 Trevor Perry (starts 8)
    W5 Paul Verhoeven def AV12 Adrian Reick (starts 7)
    W5 Paul Verhoeven def L56 Neville Gange (starts 6)
    W88 Howard Stansfield def W5 Paul Verhoeven (starts 5)
    W8 Jamie May def W88 Howard Stansfield (starts 4)
    S13 Shaun Walsh (pole) def W8 Jamie May (starts 2)
    AV12 Adrian Reick def W55 Trevor Perry (starts 8)

    A-Main:1. S13 Shaun Walsh; 2. S51 Michael Coad; 3. W98 Ewan McKenzie; 4. W5 Paul Verhoeven; 5. L56 Neville Gange; 6. W55 Trevor Perry ; 7. M85 Paul Singleton; 8. S66 George Woolstencroft; 9. AV12 Adrian Reick; 10. S17 Jim Gronbeck; 11. S59 Amy Duynhoven; 12. W18 Clinten Scott; 13. M57 Troy Hose; 14. W8 Jamie May; 15. M41 Jason Kavenagh.

    The next meeting at Sungold Stadium, Premier Speedway, Warrnambool will be held on Saturday November 2, 2019 and will feature a round of the Eureka Sprintcar Series to kick start the 2019-2020 Premier Speedway season.
New Page 2

Speedway Net Email

Email Login:
Password:
 
New users sign up
Speedway Net Email
Series Next Event Window

Upcoming Events

    Friday, August 23, 2019

  • Northline Speedway
  • Saturday, August 24, 2019

  • Northline Speedway
  • Saturday, September 7, 2019

  • Valvoline Raceway
  • Saturday, September 14, 2019

  • Murray Bridge Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Hi-Tec Oils Speedway Toowoomba
  • Saturday, September 21, 2019

  • Valvoline Raceway
  • Saturday, September 28, 2019

  • Murray Bridge Speedway
  • Hi-Tec Oils Speedway Toowoomba
  • Valvoline Raceway
  • Saturday, October 5, 2019

  • Valvoline Raceway
  • Murray Bridge Speedway
  • Saturday, October 12, 2019

  • Hi-Tec Oils Speedway Toowoomba
  • Riverland Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Saturday, October 19, 2019

  • Heartland Raceway (Moama)
  • Murray Bridge Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Collie Speedway
  • Saturday, October 26, 2019

  • Avalon Raceway
  • Valvoline Raceway
  • Gillman Speedway
  • Hi-Tec Oils Speedway Toowoomba
  • Saturday, November 2, 2019

  • Sungold Stadium Premier Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Perth Motorplex
  • Premier Speedway - SRA
  • Valvoline Raceway
  • Mildura Speedway
  • Saturday, November 9, 2019

  • Murray Bridge Speedway