• Sam Walsh was an unstoppable force in winning the fourth round of the Ultimate Sprintcar Championship NSW for Valvoline Raceway’s Ultimate Pink Night, presented by Aussie Forklift Repairs last night.

    Walsh stormed the #92 Rocket Industries entry off the front row for the 30-lap A-Main and simply drove away from his rivals to score without challenge in a dominant performance.

    Starting alongside the impressive Daniel Cassidy in the Challanger Kitchens #15 Walsh smoked through lapped traffic to win from a barnstorming Matt Dumesny who came from the seventh row of the grid to finish in second.

    Robbie Farr, who admitted that he struggled early, soldiered back to third place by the fall of the chequers to lead home points leader Marcus Dumesny in fourth and Ben Atkinson rounding out the top five.

    James Thompson came home in sixth ahead of Jackson Delamont, Daniel Sayre, South Aussie Ryan Jones and then Jeremy Cross in tenth.

    Daniel Cassidy wound up an eventual eleventh which was not a true reflection on his speed and form throughout the night.

    Max Dumesny came in twelfth ahead of Grant Tunks, Grant Anderson, Michael Stewart, Troy Little, Luke Stirton (who won the B-Main) Mark Attard, Kiwi Brett Sullivan, Matt Geering and final finisher Victorian Andy Caruana.

    DNF’s were Alex Orr (who had moved up to second place and was looking spectacular as always before he pulled the Meander Village #43 out after an apparent issue with the car.

    Blake Skipper was also a DNF and James Duckworth unfortunately flipped the #68 in turn two.

    Official A-Main placings:

    1. Sam Walsh
    2. Matt Dumesny
    3. Robbie Farr
    4. Marcus Dumesny
    5. Ben Atkinson
    6. James Thompson
    7. Jackson Delamont
    8. Daniel Sayre
    9. Ryan Jones
    10. Jeremy Cross
    11. Daniel Cassidy
    12. Max Dumesny
    13. Grant Tunks
    14. Grant Anderson
    15. Michael Stewart
    16. Troy Little
    17. Luke Stirton
    18. Mark Attard
    19. Brett Sullivan
    20. Matt Geering
    21. Andy Caruana
    22. Alex Orr DNF
    23. Blake Skipper DNF
    24. James Duckworth DNF

    Mark Robinson brought Scott Cannon’s win-streak at VR to an end with a solid performance in the Castrol Edge #9 as the Lismore hard charger scored his first main event in recent memory at the iconic Parramatta venue.

    The pair of former Aussie champions duked it out between them as Cannon tried valiantly to secure a hat-trick of Valvoline Raceway successes but a young kid from Nyora named Todd Hobson was proving to be a real fly in the ointment for the two superstars.

    Robinson eventually pull slightly clear through lapped traffic late in the 20-lap affair, but Cannon gave clear notice that will be a major threat to the national title in February.

    Hobson was superb in third place upgrading his wild card status and putting a grin on his legendary Dad Lloyd’s face.

    Brayd Stephenson was lightning fast late in the race for fourth ahead of Mark Griffiths in fifth, the livewire Royden Alcorn in sixth, Wayne Simpson seventh, Zak Blanch in eighth, Trevor Blanch ninth and Brendan Wakeman rounding out the top ten.

    Just outside the top ten was eleventh placed James Deahm, Matt Bellette, Lindsay Cornwell, Colin O’Toole and Shania Edwards.
    DNF’s were Blake Eveleigh, Paul Markulin and Darren Todd.

    Official A-Main placings were:

    1. Mark Robinson
    2. Scott Cannon
    3. Todd Hobson
    4. Brayd Stephenson
    5. Mark Griffiths
    6. Roydon Alcorn
    7. Wayne Simpson
    8. Zak Blanch
    9. Trevor Blanch
    10. Brendan Wakeman
    11. James Deahm
    12. Matt Bellette
    13. Lindsay Cornwell
    14. Colin O’Toole
    15. Shania Edwards
    16. Blake Eveleigh DNF
    17. Paul Markulin DNF
    18. Darren Todd DNF

    Liam Camilleri scored his first win of the season in a typical arm wrestle between at least fix main protagonists throughout the nailbiting originally 20-lap feature race.

    Unfortunately with the time curfew drawing ominously near and a number of late race stoppages the race had to be declared with just the fifteen laps that had been run.

    Jacob Griffin was a standout with some barnstorming runs deep into three and finished up with a solid second behind Camilleri.

    Vastly improved Canberra lady racer Ashley Hodak put in a career best drive to score the final spot on the podium with some scintillating passes on the outside.

    Troy Bolton was also right in the mix but was deemed to be a DNF as part of the final caution light on lap fifteen robbing him of a very rewarding finish.

    Keanu Palma was lively for fourth with David Browne ripping a top five over Greg Thompson, Matt Gordon, Matthew Ferguson, Matthew Stevenson and Cameron Jewell rounding out the top ten.

    Official Legend Car A-Main results:

    1. Liam Camilleri
    2. Jacob Griffin
    3. Ashley Hodak
    4. Keanu Palma
    5. David Browne
    6. Greg Thompson
    7. Matt Gordon
    8. Matthew Ferguson
    9. Matthew Stevenson
    10. Cameron Jewell
    11. Matt Elliott
    12. Kieran Pilkington
    13. Allen Leayr
    14. Dylan Goodger
    15. Nathan Moreau
    16. Clinton McKenzie
    17. Darren Fenner
    18. Ken Enright
    19. Rob Rawlings
    20. Kirstin Kane
    21. Troy Bolton DNF
    22. Trevor Stark DNF
    23. Brock Bolton DNF

    Peter Chaffey was a jubilant, euphoric and slightly crispy winner of the Fender Bender A-Main when his beloved #29 erupted into flames in the last fifty metres of the A-Main.

    The affable Chaff emerged from the inferno sporting a huge grin and a look of amazement on his face as fire crews doused his car but not his victory!
New Page 2

Speedway Net Email

Email Login:
Password:
 
New users sign up
Speedway Net Email
Series Next Event Window

Upcoming Events

    Saturday, December 7, 2019

  • Margaret River Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Simpson Speedway
  • Hi-Tec Oils Speedway Toowoomba
  • Perth Motorplex
  • Wangaratta Speedway
  • Gillman Speedway
  • Blue Ribbon Raceway Horsham
  • Valvoline Raceway
  • Saturday, December 14, 2019

  • Premier Speedway - SRA
  • Archerfield Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Sungold Stadium Premier Speedway
  • Narrogin Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Thursday, December 19, 2019

  • Simpson Speedway
  • Friday, December 20, 2019

  • Simpson Speedway
  • Saturday, December 21, 2019

  • Simpson Speedway
  • Sunday, December 22, 2019

  • Simpson Speedway
  • Thursday, December 26, 2019

  • Archerfield Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Avalon Raceway
  • Murray Bridge Speedway
  • Perth Motorplex
  • Friday, December 27, 2019

  • Murray Bridge Speedway
  • Simpson Speedway
  • Saturday, December 28, 2019

  • Gillman Speedway
  • Mildura Speedway
  • Perth Motorplex
  • SRA Borderline Speedway