• Jordyn Charge is the latest driver to add his name to the Eureka Garages & Sheds Sprintcar Series feature winners list after taking command of the race at the half way point of round five of the Series last night at Wangaratta Speedway.

    It was an interesting night of racing on slick race track earlier in the evening that had the drivers working hard to go forward in their heat races before heading into the Eureka garages & Sheds A Main event on track surface that allowed great three wide action throughout the event.

    Mark Carlin topped the points heading into the shootout events for the A Main final starting positions. Bobby Daly and Chris Solomon set the best times over Ryan Davis and Charles Hunter to advanced from the Silver shootout to the Gold to take on both Mark Carlin and Jordyn Charge for the front row start of the Main event and that they did. Daly set the best time to give him pole position and Solomon lined up beside him demoting both Carlin and Charge back to the second row.

    The line up for the Main event was set with the six shootout drivers settling their starting spots who were joined by the other qualifying driver, Terry Rankin, Braydan Parr, Brett Milburn, Chris Campbell, Sam Wren, Grant Stansfield, Robert Nicholas, Dennis Jones, Steven Spark, Brendan Rallings and Brett Smith.

    After a couple of hot laps for the drivers to settle into the track conditions the field was set to greet the green flag. Daly got the jump over Solomon who also lost out to Charge now into second place with Carlin back to fourth place when only a few laps in the caution lights were on to remove the stricken car of Terry Rankin.

    Back under way and Daly opened a small gap back to Charge leaving Solomon, Carlin and Hunter to battle for third place. Further back the action was also going on between Parr, Davis and Milburn.

    Up front and the leaders were now into some traffic that produced some very entertain three wide action for a few laps with Daly on the bottom, the lapped car of Spark in the middle and Charge on the outside, Daly got the break but Charge was held up for another lap before he cleared the lapped car and set sail after Daly. Solomon was moving away from Carlin, Parr and Hunter who were racing each other hard trading places, this allowed Milburn to move in on the action as well.

    Half race distance and a little more traffic Charge was back on Daly’s tail tank and took the race lead while Solomon was on the move as well quickly putting a pass on Daly to head off after the race leader Charge, before the caution lights were back on for Spark and Campbell who had a coming together and were out of the race.

    Seven to go on the restart and Charge wasted no time to get back up to speed but Solomon was looking strong and kept Charge in his sights. Hunter had won his battle with Carlin and Parr to also catch Daly to third place from him heading into the final laps.

    Solomon was setting the best lap times over the final few laps to close in on Charge but as the cheque flag was waved he came up short to finish just on half a second behind Jordyn Charge who put yet another strong drive to take a well deserved Eureka Garages & Sheds Series round win.

    Charles Hunter was please to take third place ahead of Braydan Parr from Bobby Daly, Brett Milburn finished in sixth place which gave him enough points on the night to take over the Eureka Series points lead. Rounding out the race finishers were Mark Carlin, Ryan Davis, Dennis Jones, Sam Wren, Grant Stansfield, Brett Smith, Brendan Rallings and Robert Nicholas.

    Jordyn Charge was very elated to take the round five Eureka Garages & Sheds Sprintcar Series win which has topper off a good week for him and the team after also taking the SRA 360 Sprintcar Gold Cup feature win at Western Speedway Hamilton last weekend.

    The Eureka Series will take a short beak before the next two rounds on the 26th and 27th of December.

    A full list of the placing can be viewed on the SRA web site results page at www.sravic.com

    The next rounds of the Eureka Garages & Sheds Sprintcar Series will be the double header with round six of the Series at Avalon Raceway Lara on Thursday the 26th of December to be followed the very next night Friday the 27th of December 2019 at Simpson Speedway Simpson.

    Eureka Garages and Sheds Series nightly contingency awards:
    AVALON RACEWAY DRIVERS DRAW: ($50) – V83 Chris Solomon
    HOOSIER TIRE AUSTRALIA: 11th Place in the A Main at Each round.
    11th VA88 Grant Stansfield.
    D&F RACING PRODUCTS: Hard luck of the night – VA29 Terry Rankin.
    C & H TRUCKING: Top Points Scorer ($100) – VA12 Mark Carlin.
    STEELPIPES PTY LTD: 1st competitor not to transfer from B to A-Main ($100) –
    (Event not run)
    MR ELECTRIC – Winner of the B Main ($250) – (Event not run)
    End of Series awards:
    Eureka Garages & Sheds major sponsor of the Series overall prize money Poole.
    C & H Trucking sponsor in the top ten award.
    Award – Random draw at the Presentation Dinner.
    Camden Neon Signs – sponsors of the Series Prize Poole + in the top ten award.
    Hoosier Tire Australia – sponsors of the Series Prize Poole.
    Western Nissan - for drivers finishing between 11th and 20th place in the Series. Random draw at the Presentation Dinner $1500 to the winner.
    Lumbar Transport - End of Series most heat wins – V37 Grant Anderson & V88 David Murcott, V8 Bobby Daly & W17 James McFadden (3 wins each).
    Western Nissan - most cars passed in the A-Main on the night,
    V77 Braydan Parr & V39 Brett Smith (5 cars each)
    (End of series award) Most cars passed overall – VA88 (16 cars)
    ELIMINATOR RACE WINGS – for the driver that transfers the most from the B Main to the A Main event the most. Overall, VA29 Terry Rankin, V60 Jordyn Charge (3 Times)
    (In the event of a tie the driver with the most points in the Series wins)
    PARR MOTORSPORTS –Drivers Driver award as voted on by the drivers in the Series. (End of Series award)

    Eureka Garages and Sheds Series – Indy Race Parts Top 10:
    1st – Brett Milburn - 1574
    2nd – Chris Solomon – 1457
    3rd – Bobby Daly – 1428
    4th – Corey McCullagh – 1329
    5th – Jordyn Charge - 1319
    6th – Brayden Parr - 1223
    7th – Charles Hunter - 1221
    8th – Terry Rankin - 1201
    9th – Grant Stanfield - 1196
    10th – Jye Okeeffe - 1165

    Western Nissan
    (End of Series random draw between 11th & 20th place)
    11th – Grant Anderson – 1137
    12th – Ryan Davis - 1127
    13th – Dennis Jones - 1039
    14th – Mark Carlin - 914
    15th – Sam Wren - 827
    16th – James McFadden - 813
    17th – Mike Van Bremen - 799
    18th – Brenten Farrer - 765
    19th – Peter Doukas – 764
    20th – Eddie Lumbar – 756

    For a full list of all the 2019-2020 SRA of Vic Race dates go to www.sravic.com

    The Sprintcar Racing Association of Victoria thank the following Eureka Garages and Sheds Sprintcar Series and season sponsors:

    EUREKA GARAGES & SHEDS, WESTERN NISSAN, MAX DUMESNY MOTORSPORT, HOOSIER TIRE AUSTRALIA, CAMDEN SINGAGE & BUILDING SERVICES, C & H TRUCKING, PARR MOTORSPORTS, STEELPIPES AUSTALIA, LUMBAR’S TRANSPORT, AVALON RACEWAY, MR ELECTRIC, D&F RACING PRODUCTS, ELIMINATOR RACE WINGS, COREY GIBSON PHOTOGRAPHY, MAXAM PRINTING, SPRINTCARWORLD.

    Eureka Garages & Sheds www.eurekagarages.com.au
    Western Nissan www.westernnissan.com.au
    Hoosier Tires Australia www.mdmotorsport.com.au
    Camden Signage & Building Services www.camdenneon.com.au
    Steelpipes Pty Ltd www.steelpipes.com.au
    Lumbars Transport www.lumbars.com.au
    Eliminator Race Wings www.crossmotorsport.com
    Mr Electric www.mrelectric.com.au
    Parr Motorsports www.parrmotorsport.com
    Avalon Raceway www.avalonraceway.com.au
    Corey Gibson Photography www.gibsonphotography.com.au
    Sprintcarworld www.sprintcarworld.com.au
    Maxam Printing www.maxamprinting.com.au
    C & H Trucking
New Page 2

Speedway Net Email

Email Login:
Password:
 
New users sign up
Speedway Net Email
Series Next Event Window

Upcoming Events

    Sunday, August 16, 2020

  • Ellenbrook Speedway
  • Arunga Park Speedway (Alice Springs)
  • Saturday, August 22, 2020

  • Archerfield Speedway
  • Katherine Speedway
  • Saturday, August 29, 2020

  • Arunga Park Speedway (Alice Springs)
  • Friday, September 4, 2020

  • Mildura Speedway
  • Saturday, September 5, 2020

  • Archerfield Speedway
  • Shark Bay Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Sunday, September 6, 2020

  • Ellenbrook Speedway
  • Saturday, September 12, 2020

  • Katherine Speedway
  • Saturday, September 19, 2020

  • Archerfield Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Arunga Park Speedway (Alice Springs)
  • Valvoline Raceway
  • Saturday, September 26, 2020

  • Ellenbrook Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Sunday, September 27, 2020

  • Murray Bridge Speedway
  • Ellenbrook Speedway
  • Saturday, October 3, 2020

  • Valvoline Raceway
  • Katherine Speedway
  • Archerfield Speedway
  • Arunga Park Speedway (Alice Springs)
  • Sunday, October 4, 2020

  • Murray Bridge Speedway
  • Mildura Speedway
  • Archerfield Speedway
  • Saturday, October 10, 2020

  • Valvoline Raceway
  • Murray Bridge Speedway
  • Avalon Raceway
  • Ellenbrook Speedway