False Speedway Net Australia's Number 1 Speedway Web Site - Powered By Eagle Chassis
  • This Friday and Saturday nights, the forty fourth Super Sedan Grand Prix will be held at the Gulf Western and Independent Oils Raceway Latrobe, with a great field entered for the two night event.

    Two times National Champion Callum Harper, will face his toughest test since the National Title, with 26 drivers entered.

    Defending Champion, Matty Pascoe has been in fine form again this season, winning his third feature race of the season last Saturday night. Pascoe, a two times winner of the event (2018 & 2013), is sure to take it right up to Harper, who has won four Feature Races in a row.

    The field is incredibly strong with Peter Nicola, Mick Nicola and Lucas Roberts from Victoria entered, with the trio winning ten Victorian Titles between them.

    For the first time in many seasons, two West Australian drivers in Kemble and son Lee Aylett are set to compete.

    South Australians, Dave Gartner, Kym Jury and Ryan Alexander are all entered, with all three having won Feature Races this season, with Gartner recently winning his fifth South Australian Title, and fourth in a row.

    Joining Pascoe from Queensland will be three times National
    Champion, Darren Kane, along with Sean Black and Sam Roza, with all four likely to be highly prominent. Kane has won almost every event that there is to win in Speedway, this event is one event he is yet to win.

    New South Wales will have Darren Anning, Darryl Moon and Andrew White competing, with Anning finishing second behind Pascoe last Saturday night at Lismore.

    The Tasmanian contingent includes David Nichols, who has won the Grand Prix twice in 1994 and 2015, will be strong, as will Steve Latham and Adam Beechey, with Corey Smith set to return as well, making this one event not to miss.

    Official Nominations

    A1 Callum Harper
    V0 Lucas Roberts
    V2 Peter Nicola
    T3 David Nichols
    V3 Mick Nicola
    S8 Dave Gartner
    T8 Steve Latham
    W9 Kemble Aylett
    T11 Gil Aylett
    Q15 Matty Pascoe
    T16 Corey Smith
    T19 Brett Dawkins
    N21 Darren Anning
    N23 Andrew White
    T24 Anthony Manion
    Q26 Sean Black
    Q36 Darren Kane
    T41 Adam Beechey
    N47 Darryl Moon
    S47 Ryan Alexander
    T48 Wayne Dillon
    T61 Laura Davidson
    T71 Robert Bird
    Q77 Sam Roza
    T79 Jason McPherson
    S93 Kym Jury
    W99 Lee Aylett

    Photo of Callum Harper courtesy of Angryman Photography
New Page 2

Speedway Net Email

Email Login:
Password:
 
New users sign up
Speedway Net Email
Series Next Event Window

Upcoming Events

    Thursday, February 21, 2019

  • Sungold Stadium Premier Speedway
  • Friday, February 22, 2019

  • Perth Motorplex
  • Sungold Stadium Premier Speedway
  • Saturday, February 23, 2019

  • Sungold Stadium Premier Speedway
  • Archerfield Speedway
  • Perth Motorplex
  • Heartland Raceway (Moama)
  • Murray Bridge Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Saturday, March 2, 2019

  • Valvoline Raceway
  • Hi-Tec Oils Speedway Toowoomba
  • Quit Bunbury City Speedway
  • Avalon Raceway
  • Gulf Western & Independent Oils Raceway,
  • Borderline Speedway
  • Saturday, March 9, 2019

  • Valvoline Raceway
  • Murray Bridge Speedway
  • Archerfield Speedway
  • Redline Speedway (Ballarat)
  • Sunday, March 10, 2019

  • Simpson Speedway
  • Murray Bridge Speedway
  • Friday, March 15, 2019

  • Kalgoorlie International Speedway
  • Saturday, March 16, 2019

  • Kalgoorlie International Speedway
  • Sungold Stadium Premier Speedway
  • Premier Speedway - SRA
  • Murray Bridge Speedway
  • Valvoline Raceway
  • Friday, March 22, 2019

  • Murray Bridge Speedway
  • Saturday, March 23, 2019

  • Murray Bridge Speedway
  • Valvoline Raceway